نوشته ها درباره ما تماس با ما

هود صنعتی

عرضه انواع هود صنعتی، مکنده هوا، دمنده هوا جهت بهبود هوای داخل مراکز غذایی و صنعتی مانند آشپزخانه صنعتی توسط شرکت اشل.

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

فیلتر ها

توضیحات

آشنایی با هود صنعتی

هود صنعتی در آشپزخانه های صنعتی از تجهیزاتی است که وجود آن در آشپزخانه کاملا ضروری است. به دلیل اینکه در آشپزخانه های صنعتی پخت غذا صورت می گیرد؛ چربی، روغن و حرارت و بوی غذا در صورتی که هود صنعتی در آشپزخانه صنعتی نصب نباشد؛ آشپزان را آزار خواهد داد. همچنین این هوای نامطبوع از نظر سلامتی برای آشپزان نیز مضر است. پس برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی در رستوران و فست فود و همچنین آشپزخانه های صنعتی در مراکزی مثل بیمارستان، هتل و دانشگاه و غیره؛ حتما به هود صنعتی نیاز پیدا خواهید کرد. برای کامل تر کردن مبحث هود صنعتی باید بگوییم که رطوبت و حرارتی که داخل آشپزخانه صنعتی است؛ در صورتی که به وسیله هود صنعتی خارج نگردد؛ به دیوار و سقف آشپزخانه صنعتی آسیب خواهد رساند. هود صنعتی به وسیله مکانیزم مکنده ای که در آن تعبیه شده است؛ هوای نامطبوع را از داخل آشپزخانه به بیرون هدایت می کند. این امر باعث ایجاد یک فضای مطلوب برای آشپزان در آشپزخانه صنعتی خواهد شد. همچنین باید در نظر بگیریم که آشپزخانه صنعتی در چه طبقه ای از یک ساختمان قرار دارد. به عنوان مثال آشپزخانه صنعتی اگر در طبقات پایین باشد؛ می تواند باعث آزار همسایگان در طبقات فوقانی شده و روند ادامه دادن کترینگ غذایی یا رستوران را با مشکل مواجه کند.

شرکت اشل ارائه دهنده خدمات مرتبط با هود صنعتی و انواع مکنده و دمنده صنعتی هوا است. این شرکت با تولید انواع هود صنعتی و سانتریفیوژ، مراکز مختلف را در ساختن فضای مطلوب داخلی کمک خواهد کرد.

در ادامه با برخی مراکز که به هود صنعتی نیاز دارند آشنا خواهیم شد.

در بخش های پخت و اتاق شستشوی ظروف کوچک، می بایست هودهای صنعتی نصب گردد. در بخش پخت، تجهیزات آشپزخانه صنعتی که در زیر هود قرار می گیرند عبارت اند از: دیگ های دوجداره پخت برنج ، دیگ های دوجداره پخت خورشت، تابه گردان ، اجاق های چهارشعله فردار، سه ردیفه و چهار ردیفه های زمینی، سرخ کن های صنعتی، کامبی آون یا کامبی استیمر، کباب پزهای سنتی و کباب پز های صنعتی یا ریلی و تجهیزات پخت فست فود و غیره.

در بخش شستشوی ظروف کوچک، تجهیزات آشپزخانه صنعتی که در زیر هود قرار می گیرند عبارت اند از: ماشین های ظرف شویی صنعتی  هود تایپ، ماشین ظرف شویی صنعتی ریلی یا اتوماتیک و در بعضی از مواقع ماشین های ظرف شویی صنعتی 

هود صنعتی، مکنده هوا، دمنده هوا محصولات صنعتی هستند که در آشپزخانه صنعتی و دیگر مراکز مورد استفاده بوده و توسط شرکت اشل تولید می شوند. طبیعی است که  به دلیل شرایطی که در محیط آشپزخانه ها وجود دارد؛ هود صنعتی یک نیاز ضروری محسوب گردد. چرا که در صورت نبود یک مکنده یا هواکش صنعتی در اینگونه فضاها محیط دارای تهویه نامناسب و روغنی و نامطبوع خواهد شد. 

اگر بخواهیم به طور کلی بررسی کنیم که هود صنعتی در چه فضاهایی استفاده می شود؛ باید بگوییم که هرجایی که کارهای پخت یا آزمایشگاهی و شیمیایی صورت بگیرد که ذرات تولیدی در هوا معلق گردند؛ نیاز به هود صنعتی یا هواکش صنعتی خواهند داشت. هود های صنعتی به صورت استیل و گالوانیزه و حتی آلومینیوم نیز می باشد.

هودهای صنعتی بر خلاف خیلی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی، قابل سفارش در ابعاد مختلف است. همچنین هودهای صنعتی به صورت مکعبی یا دیواری و مرکزی تولید می گردند. هود صنعتی از ورق استیل و آلومینیوم و گالوانیزه تولید شده و دارای فیلتر هوا نیز می باشد. فیلترهای هوای تعبیه شده در هود صنعتی برای جدب انواع چربی و بخار و روغن مواد غذایی است. 

هود صنعتی برای آشپزخانه های زیاد مانند آشپزخانه صنعتی رستوران، آشپزخانه صنعتی هتل، آشپزخانه صنعتی بیمارستان، آشپزخانه های فست فودی ها و دیگر آشپزخانه های صنعتی برای تخلیه بو و دود و مکش هوا، مورد استفاده است. در هودهای صنعتی، فن مکنده معمولا به صورت سانتریفیوژ است و در این سانتریفیوژها در خارج آشپزخانه صنعتی قرار می گیرد. این سانتریفیوژها هوای نامطبوع آشپزخانه را از طریق دهانه و کانال خارج می کنند.

 

تنوع هود صنعتی

هود صنعتی به واسطه فرم هایی که تولید می شود، دارای تقسیم بندی به خصوصی می باشد. این تقسیم بندی بر اساس نحوه قرار گرفتن هود صنعتی در آشپزخانه است.

هود صنعتی دیواری و هود صنعتی مرکزی در این تقسیم بندی قرار می گیرند. نکته ای که در هود صنعتی دیواری قابل ذکر بوده این است که هود صنعتی دیواری با میخ یا پیچ به دیوار متصل می شود. این مورد اما درباره هود صنعتی مرکزی یا سقفی متفاوت خواهد بود. هود صنعتی مرکزی را از طریق ساپورت محکم یا دستک از سقف آویزان می کنیم. با توجه داشت که برای نصب هود صنعتی مرکزی یا همان هود صنعتی سقفی،  باید دقت لازم صورت پذیرد تا ایمنی کارکنان داخل آشپزخانه صنعتی کاملا حفظ شود.

 

تقسیم بندی هود صنعتی از نظر جنس و متریال

 • هود صنعتی استیل
 • هود صنعتی آلومینیومی
 • هود صنعتی گالوانیزه

پرکاربردترین جنس بدنه ای که برای هودهای صنعتی در نظر گرفته می شود؛ هود صنعتی از جنس استیل ضدزنگ یا استیل استنلس است. همچنین از هود های صنعتی با بدنه آلومینیوم و گالوانیزه هم بهره می برند که کاربردی به مراتب کمتر از هود صنعتی با بدنه استیل دارند. هود آلومینیومی را در محیط هایی که خشک هستند و رطوبت پایینی دارد بیشتر مورد استفاده قرار می دهند. هود صنعتی با بدنه استیل به دلیل ضدزنگ بودن در محیط آشپزخانه صنعتی کاربردی تر است چرا که محیط آشپزخانه صنعتی دارای رطوبت بالایی است و این امر باعث می شود از زنگ زدی هود صنعتی جلوگیری شود. هود صنعتی با بدنه آلومینیوم خیلی کاربردی نبوده و چون قابلیت شستشو ندارد؛ تقریبا از دور خارج شده است.

 

ضخامت هود صنعتی

ضخامت هود صنعتی با جنس استیل از ۰.۶ میلی متر تا ۱ میلی متر متغیر خواهد بود. قابل توجه است هرچقدر ضخامت هود صنعتی بالاتر برود احتیاج به پشتیبانی محکم تری برای نگهداری آن ها به وجود می آید.

 

هود صنعتی یک یا دو جداره؟

۱- هود صنعتی تک جداره
۲- هود صنعتی دوجداره

هود صنعتی چه از جنس استیل ضدزنگ باشد یا از جنس آلومینیوم، به دو صورت تک جداره یا چند جداره ساخته می شود. در ایران به دلیل عدم الزام استفاده از هود صنعتی دوجداره و قیمت بالای متر مربع هود دوجداره بیشتر از هودهای تک جداره استفاده می شود. باید در نظر داشت ساده ترین مدل هود، هود صنعتی تک جداره می باشد.ما نیز به شما استفاده از هود صنعتی تک جداره را توصیه می کنیم. اما بهترین نوع هود، هود صنعتی دوجداره خواهد بود. درست که هود صنعتی دوجداره دارای هزینه ای به مراتب بالاتر است؛ با این وجود در ایجاد یک فضای مطلوب در آشپزخانه نقش مهمی را بازی می کند. 

بیایید کمی در مورد این دو مدل بیشتر صحبت کنیم. هود صنعتی تک جداره هوای آشپزخانه صنعتی را از طریق کانال هایی که به هود متصل می شوند؛ خارج می کند و نقش مکنده را بازی می کند. اما هود صنعتی دوجداره علاوه بر اینکه هوای پر از چربی و دود را از آشپزخانه شما خارج می کند؛ همچنین هوای تازه از بیرون را به کمک هوایی که در جلوی هود وارد آشپزخانه می شود را به داخل هدایت کرده و نقش یک پرده هوا را بازی می کند. این امر باعث تخلیه سریعتر دود و حرارت و چربی از داخل به بیرون می گردد. داشتن هود صنعتی دوجداره؛ در طولانی مدت برای کاهش  هزینه ها و خنک سازی محیط داخل، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. با این وجود همچنان به دلیل نوع عملکردی که در هودها وجود دارد؛ ما به شما هود صنعتی تک جداره را توصیه می کنیم.

هود صنعتی بر اساس تکنولوژی ساخت

 • هود صنعتی با اتصال جوش و پرچ
 • هود صنعتی با اتصال پیچ و مهره

تقسیم بندی که برای شما بیان کردیم دو مورد است با این حال از مورد اول برای هود صنعتی بیشتر استفاده می شود.

ابعاد هود صنعتی

یکی از مزیت های هود صنعتی نسبت به دیگر تجهیزات آشپزخانه صنعتی این است که به شما امکان سفارشی سازی در آن را می دهد. طبیعی است که ابعاد هود صنعتی با توجه به محیطی که هود در آن نصب می شود متفاوت باشد. چرا که فضایی که می توان هود صنعتی را نصب کرد؛ کاملا به ابعاد و نقشه آشپزخانه صنعتی بستگی خواهد داشت.

هود صنعتی در چه ارتفاعی نصب می شود؟

هود صنعتی در ارتفاع حداقل ۲ متر از کف تمام شده نصب می گردد و ارتفاع خود هود نیز به صورت استاندارد ۵۰ سانتی متر خواهد بود. لذا حداقل ارتفاع برای یک آشپزخانه صنعتی از کف تمام شده تا سقف تمام شده در حدود ۲،۵ متر می باشد. البته این ابعاد و اندازه ها می تواند با توجه به شرایط محیطی تغییر کند.

مشخصات فنی هود صنعتی شرکت اشل

 • ساخته شده از ورق استنلس استیل ۳۰۴ به ضخامتی در حدود ۱ میلیمتر .
 • دارای قاب و فیلترهای چربی گیر کشویی که قابل شستشو می باشد.
 • دارای چراغهای تونلی جهت روشنایی داخل هود می باشد.
 • با استفاده از جوش و پرچ به هم متصل و یک هود یکپارچه را تشکیل می دهند.
 • دارای سیم کشی داخلی و کلید روشنایی می باشد.
 •  

نکات درباره هود صنعتی

فیلتر متحرک هودهای صنعتی، چربی‌های تولید شده در آشپزخانه صنعتی را قبل از رسیدن به دستگاه سانتریفیوژ (اگزاست فن) جدا نموده و مانع آسیب رساندن به سانتریفیوژ (اگزاست فن) می شود . این فیلترها با توجه به کارکرد آشپزخانه می تواند به راحتی جدا شده و بعد از شستشو با آب داغ و مواد شوینده بلافاصله در محل خود نصب گردد.مزیت اینگونه فیلترها نیز یک بار مصرف نبودن آن ها می باشد و تا زمانی که تغییر شکل ندهند می توان از آن استفاده نمود.

تمامی هود ها ، چه دیواری و چه مرکزی به وسیله کانال هایی به سانتریفیوژ ( اگزاست فن ) متصل می شوند. کانال ها در قسمت بالایی به هودها فلنچ می شوند. هر چقدر کانال ها به صورت عمودی حرکت نمایند و حرکت افقی در آن ها کمتر باشد قدرت مکش سانتریفیوژ(اگزاست فن) هود صنعتی آشپزخانه بیشتر خواهد شد.

برای روشنایی داخل هود صنعتی آشپزخانه از چراغ های تونلی که در برابر گرمای بالا و رطوبت بالا مقاوم هستند استفاده می شود. نصب چراغ ها در قسمت جلویی و در بخش داخلی هود صورت می گیرد. این موضوع موجب می گردد که ما نور کافی برای دید اوپراتور در زمان پخت و پز و عملیات آشپزی را تامین نماییم.

آشنایی با برخی هود صنعتی اشل

برخی از مدل هایی که قبل تر در مورد هود صنعتی اشاره داشتیم را اینجا بیشتر توضیح خواهیم داد.

هود صنعتی دیواری (ذوزنقه)

هود صنعتی دیواری که شکلی متناسب برای نصب بر روی دیوار داشته و پشت آن صاف است و جنس بدنه آن استیل می باشد.

هود صنعتی دیواری (مکعبی)

شکل مکعبی این مدل از هود دیواری، منحصر به فرد بوده و حالت یک مکعب را به خود می گیرد.

هود صنعتی مرکزی

این هود همانطور که از نام آن پیداست به صورت مرکزی و بر روی سقف نصب می شود.

خرید هود صنعتی

برای خرید هود صنعتی که نیاز هر آشپزخانه صنعتی است کافی است با کارشناسان شرکت اشل تماس گرفته و از قیمت این محصول مطلع گردید.

مشتریان

می ماس
کارگزاری آگاه
ایران خودرو
داروسازی تسنیم
شنزار
شرکت پگاه
بانک آینده
شرکت تولیدی یدک نوید STYN
مائده
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رسام مشاوران میزان می باشد.

طراحی و اجرا توسط