نوشته ها درباره ما تماس با ما

شیوه های نگهداری هود آشپزخانه صنعتی

هودهای صنعتی و سیستم های تهویه آشپزخانه باید به خوبی طراحی باشند تا از مشکلاتی که ممکن است در اثر انتشار بوی غذا ، گرما و غیره ایجاد شده، جلوگیری شود.

شیوه های نگهداری هود آشپزخانه صنعتی

شیوه های نگهداری هود آشپزخانه صنعتی

هودهای صنعتی و سیستم های تهویه آشپزخانه باید به خوبی طراحی باشند تا از مشکلاتی که ممکن است در اثر انتشار بوی غذا ، گرما و غیره ایجاد شده، جلوگیری شود.

به دلیل اهمیت هوای تازه و مطبوع در رستوران ها ، پس از نصب سیستم های تهویه و هودهای صنعتی ، صاحبان آشپزخانه های صنعتی موظفند از این سیستم ها به خوبی نگهداری کنند . 

مشکل اصلی سیستم های تهویه صنعتی 

مشکل اصلی هود صنعتی در یک آشپزخانه صنعتی ناشی از تجمع ذرات معلق در کانال هود است. نگهداری صحیح و تمیز کردن به موقع تضمین می کند که سطح هود ، فیلترهای چربی و سایر قسمت ها به طور کامل تمیز می شوند. به منظور جلوگیری از مشکلات بزرگتر نیاز است تعمیر ، نگهداری و تمیز کردن هود به طور مکرر انجام شود.

علت انتشار بوی غذا در آشپزخانه های صنعتی 

انتشار بو عمدتاً ناشی از تجمع ذرات چربی در سطح داخلی کانال هود صنعتی است که مانع از مکش هوای داخل آشپزخانه و ورود هوای تازه می شود . تعمیر و نگهداری ضعیف ، تمیز نکردن به موقع سیستم های تهویه ، شایع ترین علت انتشار بو است . ممکن است . ضمنا تجمع ذرات چربی و دود داخل هود منجر به خوردگی خود کانال نیز شود.

علت آتش گرفتن هودهای صنعتی 

ذراتی که در سیستم تهویه انباشته می شوند در نهایت به صورت کثیفی ظاهر می شوند که در اتصالات کانال هود دیده می شوند ، این ذرات قادر به آتش گرفتن هستند ، بنابراین، آنها را به عنوان یک خطر آتش سوزی بالقوه در نظر بگیرید . آتش گرفتن هود صنعتی و سرایت آن به سایر تجهیزات آشپزخانه صنعتی ، خسارت جانی و مالی زیادی را بر شما وارد می کند . از این رو توصیه می شود برنامه منظمی را برای تمیز کردن هود در نظر داشته باشید .

علت سر و صدای هود صنعتی 

علاوه بر مشکلات فوق ، معمولا از سر و صدای هود صنعتی در آشپزخانه شکایت می شود . علت این آلودگی صوتی وجود گرد و غبار و رسوبات جامد (ذرات چربی ) روی پروانه و سایر قسمت های کانال مانند یاتاقان ها است . البته دلایل دیگری ممکن است وجود داشته باشد مانند خرابی، آسیب دیدگی، فرسایش یا گرفتگی تجهیزات صدا خفه کن .

توصیه هایی برای نگهداری هود آشپزخنه صنعتی

کارایی سیستم های تهویه را می توان از طریق تعمیر و نگهداری مکرر تجهیزات آشپزخانه صنعتی تضمین کرد. موارد زیر حداقل الزامات ، برای نگهداری عمومی سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی است :

• بازرسی فیزیکی مکرر از سیستم تهویه باید انجام شود. برای رسیدن به این هدف، باید حداقل یک بار در هفته یک بازدید از سیستم تهویه انجام شود. تجمع کثیفی و چربی روی سطح فلزی باید به طور منظم بررسی شود.

• تمیز کردن روزانه هود بالای اجاق گاز صنعتی و فیلترهای چربی باید رعایت شود.

• تمیز کردن کشوهای جمع آوری روغن باید حداقل یک بار در هفته انجام شود. ( مخزن تخلیه روغن در هودهای صنعتی تمام استیل )

• فیلترهای هود باید حداقل یک بار در هفته تمیز شوند.

• بازرسی و تمیز کردن دوره ای انشعابات کانال به همراه تجهیزات مناسب باید بیشتر انجام شود. مدت زمانی که برای تمیز کردن تجهیزات در نظر گرفته می شود باید بر اساس دفعات استفاده از آن تعیین شود.

• فن ها باید به طور مرتب طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده نگهداری شوند.

نتیجه نگهداری ضعیف هود صنعتی

نگهداری ضعیف یک سیستم تهویه که دارای فیلتراسیون است می تواند خطرناک باشد. به منظور حفظ جریان عالی هوا همراه با حذف کامل چربی و حذف بو، باید نگهداری مناسب انجام شود. عدم نگهداری از سیستم تهویه می تواند منجر به مسدود شدن کانال هود با ذرات معلق شود و از این رو باعث محدودیت جریان هوا شود.

با گذشت زمان و تجمع ذرات معلق در سیستم تهویه ، مکش چربی ، دود و بو کاهش می یابد و با انسداد تدریجی کانال ، جریان هوای کمتری وارد فضای آشپزخانه صنعتی خواهد شد . توصیه می شود یک برنامه منظم برای تمیز کردن هود جهت عملکرد بهتر آن داشته باشید.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رسام مشاوران میزان می باشد.

طراحی و اجرا