نکات مهم در ایمنی گاز در یک آشپزخانه صنعتی

ممکن است یک سیستم گاز معیوب در آشپزخانه رستوران شما وجود داشته باشد که باعث آسیب جدی به شما یا سایر پرسنلتان شود.

نکات مهم در ایمنی گاز در یک آشپزخانه صنعتی

وسایل گازسوز شما چگونه کار می کنند؟

یکی از راه های اطمینان از ایمنی شما در مورد تجهیزات گازسوز آشپزخانه این است که نحوه استفاده صحیح از آنها را بیاموزید. دفترچه راهنما را مرور کنید یا از شرکت تولید کننده تجهیزات رستوران اطلاعات و آموزش های کافی را دریافت کنید تا مطمئن شوید که طبق دستورالعمل سازنده از آنها استفاده می کنید.

ضمنا در صورت بروز هر گونه مشکل ، از دستکاری تجهیزات توسط پرسنل کنجکاوی که فاقد دانش و تجربه کافی هستند خودداری کنید و حتما از کمک تکنسین های مجرب بهره ببرید .

محل قرارگیری تجهیزات گازی صنعتی

نگهداری صحیح تجهیزات گازسوز در آشپزخانه صنعتی شما بسیار مهم است. تجهیزات گازسوز که در بخش پخت و نگهداری غذا در رستوران ها کاربرد دارند باید در مکانی با تهویه مناسب نگهداری شوند ، جانمایی هود صنعتی در ابعاد و مکان درست به تهویه هوای آشپزخانه رستوران کمک شایانی می کند .

در نظر بگیرید این تجهیزات نباید مستقیماً در معرض نور خورشید یا سایر منابع گرما قرار بگیرند و هم چنین آنها را نباید در نزدیکی مواد قابل اشتعال یا پریز برق قرار داد. علاوه بر این، آنها باید بر روی یک سطح محکم و هموار قرار گیرند که در آن دسترسی خوب تضمین شود.

هنگام نصب یا بازرسی تجهیزات گازسوز از یک متخصص واجد شرایط استفاده کنید

نصب تجهیزات گازسوز توسط افرادی که از دانش و تجربه کافی برخوردار نیستند می تواند شما و سایر افراد را در معرض خطر قرار دهد. اغلب تجهیزات پخت رستوران گازسوز هستند ، فر پیتزا ، انواع اجاق گاز صنعتی ، سرخ کن صنعتی ، فر دم کن برنج ، کباب پز گازی و ...... نمونه هایی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی هستند که در رستوران ها ، فست فودها و سایر مراکز پخت غذا استفاده می شوند . نصب صحیح و اصولی این تجهیزات هم تضمین کننده سلامت پرسنل آشپزخانه است و هم باعث افزایش عمر مفید این دستگاه ها خواهد شد .

از وسایل آشپزخانه خانگی استفاده نکنید

اگر یک رستوران ، یک کافه، یا یک آشپزخانه صنعتی یا کترینگ دارید، از به کارگیری تجهیزات آشپزخانه خانگی خودداری کنید زیرا آنها نمی توانند نیازهای آشپزخانه شما را برطرف کنند و از ایمنی کافی برای استفاده های مکرر برخوردار نیستند . این بدان معنا نیست که اگر فقط از تجهیزات آشپزخانه صنعتی استفاده می کنید صد در صد ایمن هستید ولی این تجهیزات با توجه به دفعات استفاده از قطعات با ایمنی بیشتر و اصولی تر ساخته شده اند و نسبت به تجهیزات آشپزخانه خانگی ایمنی بیشتری را برای شما تضمین می کنند .

آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید

آشپزخانه های صنعتی مکان های شلوغی هستند. این بدان معنی است که به دلیل حجم زیاد پخت و پز همیشه مقدار زیادی روغن، دود، چربی در این مکان ها تولید می شود . این مواد بر روی سرخ کن ها، اجاق گاز، هودهای صنعتی و سایر سطوح آشپزخانه تجمع پیدا می کند و به آن ها آسیب می زند . برای تمیز کردن تجهیزات و سایر سطوح آشپزخانه، یک نظافتچی مجرب استخدام کنید. با تمیز نگه داشتن آشپزخانه خود و نگهداری از تجهیزات رستوان خود ، می توانید خطر آتش سوزی تجهیزات گازی را کاهش دهید.

شیلنگ گاز مناسب را انتخاب کنید

عدم استفاده از شیلنگ های گاز با کیفیت بالا می تواند منجر به آسیب شدید شود. مطمئن شوید که شیلنگ گازی خریداری می کنید که تمام مقررات ایمنی فعلی را رعایت کند. شیلنگ گازی که انتخاب می کنید باید دارای علامت CE باشد و هم چنین باید کاملا معتبر باشد .

حواستان به گاز مونوکسید کربن باشد

آتش سوزی تنها خطر مرتبط با وسایل گازسوز نیست. آشپزخانه شما ممکن است حاوی مونوکسید کربن باشد، گازی که می تواند باعث بیماری های شدید یا حتی مرگ شود . این گاز به دلیل سوختن ناقص یا کمبود اکسیژن در محیط تولید می شود . در آشپزخانه های صنعتی به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و یا عدم تهویه مناسب ممکن است شما در معرض خطر قرار بگیرید . در صورت سردرد، حالت تهوع، تنگی نفس، فروپاشی یا از دست دادن هوشیاری و سرگیجه حتما به نکات زیر توجه کنید :

1.فوراً هوای تازه بگیرید،

2.شعله ها را خاموش کنید

3.تمام وسایل گازسوز را خاموش کنید

4.شما و کارمندانتان، به ویژه آنهایی که در آشپزخانه کار می کنند، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نکات ایمنی گاز در یک آشپزخانه صنعتی

به عنوان صاحب یک رستوران ، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل گازسوز به خوبی نگهداری می شوند و هم چنین تمام توصیه های ایمنی لازم به کار گرفته شده اند . در ضمن ضروری است کارکنان به خوبی آموزش ببینند و در صورت مشاهده هر گونه خرابی در تجهیزات آشپزخانه ، شما را مطلع کنند تا در صورت نیاز تعویض قطعه یا تعمیر تجهیزات به موقع انجام شود

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رسام مشاوران میزان می باشد.